Léze 14.2.2020

Testování aplikace ve VR pro pacienty s míšními lézemi
14.2.2020

Ukončili jsme další kolo testování aplikace pro rehabilitace pacientů s míšními lézemi, která je zaměřená na potlačení spasticity (bolestivých křečí).

Testování probíhalo 2 týdny, kdy každý den měl pacient VR brýle s aplikací na 30 minut. Po tuto dobu nepodstupovali „reálnou“ rehabilitaci, aby nebyly ovlivněny výsledky.
První den bylo pacientům hodně nevolno (ještě, že jsme měli zázvorová lízátka :-)). Měli jsme obavy, zda zvládnout plánovaných 30 minut. Ale již druhý den VR zvládali mnohem lépe a od třetího dne naprosto bez problému.

Objektivní výsledky se měřily Tardiéuho škálou. Zlepšení v rámci objektivního měření jsou spíše příležitostná, ale subjektivní jsou opravdu velmi pozitivní (jak subjektivní hodnocení pocitu spasticity 0-10 tak i v dotazníku spasticity, kde osoby hodnotí jak jim spasticita ovlivňuje život).

Podle výsledků od pacientů jim VR rehabilitace nahradila tu rehabilitaci skutečnou. Ovšem jen v oblasti spacticity. Například peristaltika byla díky absenci „skutečného“ pohybu problém.
Každopádně jak psychicky, tak fyzicky to pro pacienty byl velký přínos, dokonce by si chtěli aplikaci koupit i sami. A to je pro nás známka toho, že jdeme správným směrem

Pracujeme na virtuální rehabilitaci horních končetin a dalších aplikacích, držte nám palce.

Zpět