Ostravský startup 24.7.2019

Ostravský startup je v čele využívání virtuální reality v náboru 24.7.2019

Přilákat uchazeče, zrychlit, zefektivnit a zjednodušit nábor do výroby. Základní parametry zadání pro ostravský startup VIRTUAL REAL LIFE. Po roce a půl vývoje jsou k dispozici 3 testy. První klient, který je zavedl do praxe, je Continental ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Získat dnes kvalitní zaměstnance není nic jednoduchého. Zapojení hightech je přirozeným vyústěním situace. Přesto využití virtuální reality v HR mnoho lidí může zarazit. S Continentalem jsme se nad virtuální realitou setkali poprvé cca před 18 měsíci. První rozhovory byly o VR ve vzdělávání a zaučování do výrobního procesu. Nicméně velmi brzy jsme dostali dotaz, zda je možno přes virtuální realitu i testovat. Samozřejmě, že ano!

Požadavek byl na testy, které se zaměří hlavně na postřeh, pozornost a orientaci v prostoru. Ale také zvládnou zjistit schopnost adaptability, synchronizaci obou rukou, nebo třeba paměti. Zadání to nebylo jednoduché, hlavně díky tomu, že byť softwarově je VR v podstatě neomezené, hardwarově omezení prozatím existují. Proto byli do týmu zapojeni krom vývojářů a projektového manažera také HR a psychologové.

Výsledkem je série 3 testů, které během cca 20 minut zvládnou uchazeče otestovat a okamžitě i vyhodnotit. Úspora času testování je 75% a při vyhodnocení dokonce 98%. Při krátkém průzkumu mezi případnými uchazeči o zaměstnání se projevilo, že zájem o zaměstnavatele, který využívá při výběru zaměstnanců virtuální realitu, by stoupl o 58%.

Testy jsou připraveny ve 3 jazykových mutacích (ČJ, EN, PL) a připravují se další. Kromě testů pro zaměstnance do výroby se také připravuje série pro THP pracovníky. Tyto budou postupně k dispozici během letošního roku.

A kdo za tím stojí? VIRTUAL REAL LIFE vznikl v Ostravě minulý rok, nicméně vývoj probíhal o rok déle. Přestože si pod startupem lidé většinou představí partu vysokoškoláků nebo absolventů, tentokrát se jedná o zkušené pracovníky s dlouholetou praxí ve strojírenství, energetice, metodice apod. Momentálně jsou v čele firmy tři spoluvlastníci Jana Trdá, Vláďa Nekuda a René Bujnoch. Mají k ruce samozřejmě zkušené vývojáře a krom psychologů také například fyzioterapeuty, protože jeden z dalších produktů bude sloužit pro rehabilitaci v lázeňství.

Zpět