AR3 7.1.2021

AR pro firmy 3. část
07.01.2021

Po vánoční pauze slíbená další část seriálu k rozšířené realitě.
Tentokráte: „Jak si objednat AR aplikaci“.

Nebudeme řešit, zda mailem nebo poštou, ale spíše, jak vytvořit zadání.
Zadání je velmi důležité, protože má vliv na výsledek. Ten je v různých kombinacích od: spokojený zadavatel-spokojený dodavatel-spokojený uživatel až po nespokojený zadavatel-nespokojený dodavatel-nespokojený uživatel. V meziprostoru si doplňte faktoriál, permutace, variace nebo kombinace… 😎😃💻

Na začátku si řekněte (klidně tajně), co do aplikace chcete (ne to, co budete říkat veřejně, ale opravdový důvod 👀). Není jedno, jestli se chcete vytáhnout před kolegy z Německa, utratit peníze z budgetu nebo získat nové zákazníky. Protože každé to zadání se projeví na výsledku, i když jen v malých změnách.

Potom je důležité vědět, co chcete, aby aplikace způsobila v uživateli. Jen zábava, informace, prodej?
Pokud nemůžete objednávku podepsat sami, je třeba i hledat argumenty pro toho, kdo může. Co to přinese firmě, oddělení, jemu?

Zdá se to možná jako zbytečné, ale po zkušenostech, které nám nepravé motivy způsobují v komunikaci se zákazníkem, resp. očekávání od výsledku, ty za to úplně nestojí 💰

A teď už ty konkrétní věci. Jaké telefony využívají ti, pro které je aplikace určena? Mají moderní mašiny s posledními aktualizacemi OS nebo jsou to spíše starší stroje? Od jaké verze Adndroidu nebo iOS musí aplikace fungovat? Od jakého HW? To velmi ovlivní použité nástroje i velikost aplikace. Fakt úplně nefunguje bomba apka se spoustou dat a složitou grafikou na 10 let starém founu nebo na telefonu za 2 tisíce. 📱☎

Máte požadavky na grafiku? Vaše firemní barvy, loga, typ písma …
Co chcete, aby apka určitě dělala a určitě nedělala?

A pokud si chcete být opravdu jistí, že dostanete, co chcete (nebo jako vývojář, že vám to klient neotluče o hlavu) nakreslete si (klidně tužkou a schematicky), jak mají jednotlivé obrazovky vypadat a co mají kdy dělat.
U pár projektů jsme měli podrobnou tabulku – jedna stránka jeden řádek – co jde vidět, co se odehrává na pozadí, co jsou tam za funkční tlačítka a co mají dělat, co se stane když … a potom i obrázek. Pak není moc prostoru pro chybu 🤦‍♀️. Ale pozor, ať zase příliš neutlučete kreativitu, nechte si možnost návrhů a diskusí při průběžném testování.

A to je další důležitý bod – průběžně (klidně i denně) chtějte vidět výsledky (nebo si je vývojáři nechte schvalovat), ať se vyvarujete velkým opravám, které vývoj prodlouží a tím výrazně prodraží.

Jo, a pevné nervy, až to budete házet na AppStore 🤣

Zpět